Z życia świetlicy - Ośrodek Pomocy Społecznej w Lipniku

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Siedziba OPS Lipnik

Z życia świetlicy

Świetlica Środowiskowa rozpoczęła swą działalność w 12.10.2020 roku.
Zorganizowana jest dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Lipnik.
Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 19:00.
Celem działalności naszej świetlicy jest zapewnienie uczniom opieki po lekcjach w bezpiecznym i miłym otoczeniu.
Staramy się stworzyć warunki do wypoczynku, relaksu, zabawy i odrabiania zadań domowych. Chcemy aby czas spędzony w świetlicy sprzyjał także rozwijaniu zainteresowań.
Dbamy o to, żeby dzieci czuły się w świetlicy dobrze i bezpiecznie, miały okazję nawiązać dobre relacje z kolegami, a także wychowawcami, a tym samym łatwiej adaptowały się w szkole.
Wdrażamy naszych uczniów do kulturalnego i higienicznego trybu życia. Dzieci uczestniczą w różnorodnych działaniach opiekuńczo- wychowawczych i edukacyjnych, zajęciach plastycznych, czytelniczych, relaksacyjnych, muzycznych, konkursach i zabawach w świetlicy oraz na świeżym powietrzu. Uczestnicząc w zajęciach, uczniowie mają okazję uczyć się przestrzegania norm i zasad współżycia społecznego, współpracy i właściwej komunikacji, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, poznać możliwości radzenia sobie z emocjami, wzmacniać zachowania pozytywne, szanować siebie i innych.
Nasza świetlica jest wyposażona w gry edukacyjne, różnorodne materiały plastyczne.


W świetlicy szkolnej organizowane są zajęcia rekreacyjne, dydaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze takie jak:

• gry i zabawy integracyjne;
• zajęcia umuzykalniające i relaksacyjne (słuchanie muzyki, nauka piosenek);
• zajęcia plastyczne i manualne (stosowanie różnorodnych technik plastycznych);
• nauka własna, odrabianie zadań domowych;
• zajęcia czytelnicze
•korzystanie ze sprzętu audiowizualnego.


Miesięczne plany pracy opiekuńczo-wychowawczej w świetlicy środowiskowej.


PAŹDZIERNIK

I. Złota polska jesień! Poznajemy świat różnymi zmysłami (wzrok, słuch, dotyk). Jak rozpoznać jesień? - kolor (wzrok), wicher (słuch), deszcz (dotyk). Rozwiązywanie krzyżówki i rebusów i zagadek. – Spacer w poszukiwaniu jesiennych skarbów. „ Pani Jesień” – praca z darów jesieni . Zapoznanie z wierszem J. Kulmowej " Jesienna pogoda". Słuchanie muzyki Vivaldiego „Jesień” Dostrzeganie zależności między wyglądem przyrody , a porą roku – jesień. Zabawa i tworzenie ludzików z kasztanów.

II. Gry i zabawy świetlicowe wyzwalające aktywność dziecka. Rozwijanie zdolności do wysiłku intelektualnego w atmosferze współzawodnictwa, doskonalenie umiejętności szybkiego myślenia. Kształtowanie odporności emocjonalnej oraz umiejętności oczekiwania na swoją kolej.

GRUDZIEŃ

I. 21.12.2020 r. w świetlicy odbyło się spotkanie pod tytułem ,,Myśliwska Paczka’’ zorganizowane przez Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu. W tym dniu zostały wręczone dzieciom upominki świąteczne.

LUTY

I. Walentynki w świetlicy! Wiersze, życzenia, laurki walentynkowe Mój najlepszy przyjaciel Rozwijanie koleżeństwa i przyjaźni -„Najbardziej na świecie kocham…

II. Gry i zabawy muzyczno – ruchowe. Dzieci doskonalą umiejętności współpracy w grupie, rozwijają koncentracje uwagi i koordynacji ruchowej oraz rozwijają wyobraźnie przestrzenną.

MARZEC

I. Zgodnie z tradycją z okazji Dnia Kobiet chłopcy złożyli życzenia i wręczyli upominki. Podczas zajęć poznaliśmy bliżej postacie sławnych Polek różnych epok. Następnie rozegraliśmy turniej w tenisa stołowego , w Cybergaja oraz w różne gry planszowe.

II. Recepta na nudę- sposobów spędzania czasu wolnego. Co robię po szkole . Kształtowanie umiejętności racjonalnego wykorzystania czasu wolnego.

III. Dzień Recyklingu w świetlicy miała miejsce radosna twórczość własna z wykorzystaniem materiałów recyklingowych. Dzięki wyobraźni naszych dzieci powstały motyle i dżdżownice (może zachęcą wiosnę, by śmielej do nas przyszła?), Zabawa była przednia!

IV.W marcu jak w garncu – luźne wypowiedzi dzieci – cechy charakterystyczne marcowej pogody, jej zmienność – praca w grupach. Zwiastuny wiosny: ptaki, rośliny, zwierzęta – rozmowa kierowana. Odgrywanie scenek darmowych pod hasłem: „Spotkanie dwóch panien – Wiosny i Zimy”. Tworzenie pierwszych wiosennych kwiatów – kreatywne pomysły dzieci – praca zbiorowa.

V. Tradycje Wielkanocne! Zapoznanie z tradycjami i obrzędami wielkanocnymi (święcenie palemek, malowanie pisanek, świąteczne śniadanie) na podstawie tekstu „ Wielkanoc na wsi” Nauka piosenki pt. „ Pisanki”. Poznanie nazw jaj wielkanocnych (kraszanki, pisanki, skrobanki, malowanki, naklejanki). Prace plastyczne – wirujące pisanki i koguciki oraz kurczaki z butelek. Szukanie i czytanie ciekawostek na temat Świąt Wielkanocnych w czasopismach . Dzieci wykonywały i wysyłamy kartki świąteczne do najbliższych. Utrwalenie piosenki „ Pisanki”. Kolorowanie obrazków świątecznych, dekoracja sali. Na wielkanocnym stole. Quizy i zagadki wiosenno-wielkanocne.

Artykuły

 • Wielkanoc w Świetlicy Środowiskowej w Kurowie

  Święta Wielkiej Nocy to radosny czas pełen wiary, nadziei i miłości. Czas kojarzący się z wiosną, pisakami, kurczakami…
  Podczas zajęć w świetlicy pod kierunkiem wychowawczyń dzieci miały okazję porozmawiać o potrawach, zwyczajach i tradycjach wielkanocnych pielęgnowanych w ich domach oraz innych części Polski.
  Rozwijały swoją kreatywność, zdolności plastyczne i manualne, wykonując różnego rodzaju ozdoby wielkanocne m. in. z kolorowego papieru, bibuły, krepiny, bazi, cekinów . Powstały przepiękne świąteczne kartki i rysunki, kolorowe i wiosenne kwiatki, wielkanocne palmy oraz jajka. Pracy twórczej towarzyszyło nie tylko skupienie i dbałość o szczegóły wykonywanych ozdób, ale również współpraca, pomoc i radość.
  Każda z wykonanych przez nasze dzieci ozdób jest jedyna i niepowtarzalna.
  Wszystkie prace wychowanków naszej świetlicy zdobią gazetki i wystawy o tematyce wiosenno – świątecznej.

   

  Czytaj Więcej o: Wielkanoc w Świetlicy Środowiskowej w Kurowie
 • Zajęcia z robotyki

  Zajęcia z robotyki to świetne połączenie dla miłośników klocków Lego i programowania, na każdych zajęciach dziecko nie tylko zbuduje, ale i zaprogramuje robota. Sprawdzenie działania robotów to świetny test umiejętności każdego Młodego Inżyniera. Ozobot zabiera dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru lub tablecie) dzieci programują zadania, które wykonuje robot.
  Praca z wykorzystaniem robotów edukacyjnych Ozobot i Puzzli do Ozobota to nauka kodowania i programowania, praca zespołowa, radości, twórczości, kreatywności to kształtowanie kompetencji przyszłości.

  Czytaj Więcej o: Zajęcia z robotyki
 • Mikołaj w naszej świetlicy !!!!

  W tym roku Święty Mikołaj również nie zapomniał o dzieciach uczęszczających do Świetlicy Środowiskowej w Kurowie. Wszystkie dzieci wraz z rodzicami przybyły na spotkanie z Mikołajem . Z napięciem oczekiwały przybycia Mikołaja, a jeszcze bardziej prezentów pełnych słodyczy, które znalazły się pod świetlicową choinką. Każdy miał okazję porozmawiać  z naszym Gościem.
  Ten dzień upłynął nam bardzo miło i przyjemnie.  Na twarzach wszystkich dzieci gościł uśmiech, a w oczach widać było szczerą radość.
  Serdeczne podziękowania kierujemy dla Pana Wójta Andrzeja Grządziela oraz Pani Kierownik OPS w Lipniku Edyty Klocek. Dziękujemy również za przybycie Mikołajowi oraz za przygotowanie pysznego poczęstunku Pani Iwonie Bąk z Miodowego Młynu

  Czytaj Więcej o: Mikołaj w naszej świetlicy !!!!